Nutrolin - õiged oomegad, rohkem elu

Nutrolini toidulisandid koertele ja kassidele

Nutrolin® sarjas on 5 erinevat teaduslike uuringute põhjal valmistatud kasulike ja asendamatute rasvhapete preparaati koertele, 3 hobustele ja 2 kassidele. Nutrolini tooted aitavad sul täiendada oma lemmiku tervislikku toitumist kogu elu jooksul vastavalt vanusele ja erivajadustele.

Nutrolini toodete toime on tavaliselt näha 2-6 nädalaga.

100% looduslik

Nutrolini tooted koosnevad erinevate õlide segudest, kuhu on lisatud ka muid looduslikke toitaineid, mis täiendavad ja suurendavad rasvhapete toimet. Iga Nutrolini toode on seega palju rohkem kui tavapärane rasvhappe toidulisand.

Nutrolini lemmikloomade tooted valmistatakse nende Soome Somero toidutehases. Kõik tooted on 100% looduslikud. Lisaks on Nutrolini tooted toidu- ja isegi ravimikvaliteediga, näiteks on seda liigeste tervise toetuseks loodud Nutrolin Liigesed. Nutrolini toodete kvaliteet ei halvene ka seistes, sest kõik Nutrolini tooted on kaitstud oksüdatsiooni eest (rasvad nimelt rääsuvad).  Kaitsemeetodi töötas välja rasvhapete uurija dr Mikko Griinari koostöös Taani Tehnikaülikooliga (Danmarks Tekniske Universite, DTU).

Pane tähele!

Kui loomal on tõsisem terviseprobleem, näiteks lonkamine, tuleb kindlasti pöörduda veterinaari poole. NB! Nutrolini tooted ei asenda veterinaarset ravi!

Mis need oomegad on?

Rasvhapped on kõige tähtsamad looduslikud molekulid

  • Rasvhapped on organismis oluline energiaallikas, sest rasvhapete oksüdatsiooni käigus eraldub suures koguses energiat.
  • Kõiki rakke ümbritseb rasvhapete membraan, mis on rakkude toimimiseks hädavajalik.
  • Rakumembraanide heaolu säilitab ka keha heaolu.
  • Tähtsate organite toimimine põhineb rasvhapetel (aju, silmad, nahk, suguorganid).
  • Organism toodab osa rasvhapetest ise ja osa tuleb saada toiduga.
  • Organism muudab toiduenergia rasvhappe energiast ja ladustab selle energia rasvkoesse.  

 

Linoolhape ja alfa-linoleenhape

on asendamatud rasvhapped, kuid looma organism ei suuda neid rasvhappeid ise toota. Seevastu taimed suudavad – seega peab loom saama eluks vajalikke rasvhappeid toidust.

Linoolhape

on oomega-6 sarja asendamatu rasvhape, kuna sellest moodustub organismis arahhidoonhape. Arahhidoonhape jõuab suuremas osas rakumebraanidesse, kus see toimib keemiliste sõnumite edastajana ja osaleb organismi kaitsereaktsioonides.

Alfa-linoleenhape

on oomega-3 sarja asendamatu rasvhape ja sellest moodustuvad muud oomega-3 rasvhapped nagu eikosapentaeenhape (EPA) ja dokosaheksaeenhape (DHA). Neil on looma organismis oluline roll rakumembraanstruktuurides, keemiliste sõnumite eksportijatena ja põletikureaktsiooni reguleerijatena.

Segatoidul oleval loomal moodustuvad EPA ja DHA halvasti ning seetõttu peab loom saama neid rasvhappeid toiduga juurde. Kalaõli on parim looduslik EPA ja DHA allikas.

Nutrolin koertele

Kogu koera elu põhineb lühikesel kutsikaea arengu vundamendil. Sa võid toetada kutsika ajude, õppimisvõime, silmade ja lõhnataju arengut Nutrolin Kutsikas ja Ema toiteõli abil. Selles õlisegus olev DHA on kutsika arengu seisukohalt tähtsaim rasvhape. Nutrolin Kutsikas ja Ema sisaldab rohkem oomega-3 DHA rasvhapet kui ükski muu toode – minimaalselt 60 mg milliliitri kohta. Lisaks on selles õlisegus emale ja kutsikatele oluline looduslik E-vitamiin (2,5 mg/ml). Kui emasel koeral on olnud pesakondi ka varem võivad tema organismi DHA-varud olla nii madalad, et sündivate kutsikate arv väheneb. Selles olukorras tasub hakata andma Nutrolin Kutsikas ja Ema õli emasele koerale aegsasti enne paaritamist.

 

Nutrolin Sport segu on testitud kelgukoerte peal, kelle jaoks on kiire taastumine soorituste järel oluline. Rasket tööd tegeva koera organismile on see toiteõli kasulik, kuna selles on ühendatud nii oomega-3 rasvhapped, E-vitamiin kui ka looduse võimsaim antioksüdant, vitamiin astaksantiin. See kooslus kaitseb koera liigeseid, lihaseid ja sidekude. Suure füüsilise koormusega alad nagu jaht, veosport, agility, karjatamine ja teenistuskoerte alad tekitavad soorituste ajal koera kudedele mikrokahjustusi. Koer tunneb neid kahjustusi sooritusele järgnevatel päevadel valuna ja seetõttu on ka uus sooritus raskem. Selliseid olukordi aitabki Nutrolin Sport vältida.

 

Nutrolin Seeniori oomega rasvhapped, E-vitamiin ja ubikinoon toetavad vana  koera organismi toimimist.  Oomega-3 rasvhapete ja antioksüdantide koostoime aitavad koera tõhusamalt kui need toitained eraldi. Kalaõli kvaliteet ja säilimisviis on vananeva koera jaoks elutähtis, kuna oksüdeerunud rasvhapped koormavad koera organismi loomulike antioksüdantide toimimist. Vananemisega kaasneb organismi madalaastmeline krooniline põletik, mis mõjutab mitmel tasandil koera tegutsemisvõimet. Põletike tagajärjel koera liigesed kuluvad ja lihasmass väheneb üha kiiremini.

 

Oomega-3 rasvhapped ja liigeste toitained tugevdavad üksteise toimet. Nad hoiavad põletikke kontrolli all ja toetavad liigeste sidekoe uuenemist. Seda protsessi aitab tugevdada looduslik E-vitamiin, mis pärsib oksüdatiivset stressi. Nutrolini Liigesed sarja toodetakse Soome ravimivaldkonna ohutus- ja arenduskeskuse Fimea järelevalve all. Toidulisandi toorained on ravimilaadsed ja täpselt samad, mida kasutatakse inimese toidulisandite juures.

 

Koera naha heaolu toetatakse toidu kaudu teatud rasvhapetega. Nutrolin Nahk ja Kasukas on nii Euroopas kui ka USA-s patendeeritud puhaste taimeõlide segu, mis sisaldab ohtralt asendamatuid rasvhappeid (LA ja ALA, s.t linoolhape ja alfa-linoleenhape). Õlisegusse on lisatud looduslike antioksüdantide kooslus, tokoferoolisegu. Selle õlisegu toorainetest toodab koera organism keramiide, mis pehmendavad ja rahustavad ärritunud nahka.

Nutrolin kassidele

Nutrolin Kass parandab kassi kasuka kvaliteeti ja kass tunneb end oma nahas ka paremini. Nutrolin kass kindlustab kassipoja aju ja silmade õige arengu ning annab kassi kasukale läike.

Nutrolin Kass Seenior hoiab ülal vananeva kassi painduvust ja liikuvust ning parandab kasuka kvaliteeti. Kõrge oomega-3-EPA sisaldus rahustab organismi põletikuliseid protsesse.

Uuringute põhjal loodud retseptid tagavad kvaliteedi

Küllastumata rasvhapped, eriti just kalaõli oomega-3 rasvhapped oksüdeeruvad väga kergesti. Oksüdatsiooni tulemusena tekivad kahjulikud toksilised ühendid.

Rasvade rääsumisprotsessis tekivad ka väga reaktsioonivõimelised, organismile kahjulikud vabad radikaalid. Tekkinud ühendid on eriti kahjulikud kasvavale organismile, luustiku arengule ja immuunsüsteemile (Uuring: Turek jt, 2003*).  Rääsunud õlid ei ole head ka täiskasvanud loomale, rääkimata siis koormusest, mille nad tekitavad vananevate või sportivate koerte ja ka hobuste organismile.

Nutrolin® tootearenduse eest vastutav loomade toitumise teadlane, dr Mikko Griinari on oma uuringud läbi viinud koos Taani Tehnikaülikooliga. Tootearenduses on kasutatud prof Charlotte Jacobseni rühma leiutatud uurimismetoodikat, kus oomega-3 rasvhapete oksüdeerumist jälgitakse dünaamilise protsessi käigus.

* Turek, J.J., jt (2003). Oxidized lipid depresses canine growth, immune function and bone formation. Journal of Nutritional Biochemistry 14: 24-31.  

** Griinari, M., jt  (2016). Improving oxidative stability of liquid fish oil supplements for pets. International Symposium on Lipid Oxidation and Antioxidants. 5-7 June 2016, Porto, Portugal. 

Allikas: Nutrolin.fi

 

Tänu tootearendusele taluvad Nutrolini õlid hapniku oksüdeerivat mõju paremini kui teised lõhe- ja kalaõlid või kontsentreeritud kalaõlid **. 

Allolevas tabelis on ära toodud eri tüüpi kalaõlide oksudeerümistaluvuse tase. Nutrolini õlidest oli selles võrdlusuuringus kasutatud ainult Seeniori-õli, kuid kõikidel Nutrolini õlidel on samasugune kaitsemehhanism. 

Nutrolini õlis on kahte sorti looduslikke antioksüdante: 1) rosmariini- ja tokoferooli ekstraktid kaitsevad õli, ja 2) E-vitamiin (koerte õlis Sport lisaks ka astaksantiin) kaitsevad looma rakke ja kudesid. Kõikides Nutrolini toodetes on õiges koguses looduslikku E-vitamiini. Täpseid koguseid näed iga toote kirjelduse juures ja pakendil.

 

Lisakaitse metallpudelist

Kõik Nutrlini õlid on pakendatud valgust ja hapnikku mitteläbilaskvatesse, õlide hoidmiseks mõeldud metallpudelitesse. Villimisfaasis asendatakse enne korgistamist õli pinnal olev hapnik lämmastikuga, kuna hapnik on lisaks valgusele rasvhapete suurim vaenlane. Plast on õlide hoidmiseks halvim lahendus, sest plast laseb läbi nii valgust kui ka hapnikku, mille tulemusel rääsub õli väga kiiresti. Meie toodetel ei ole pritsi, sest iga pritsivajutus tõmbab ka hapnikku pudelisse. Selle asemel on Nutrolini toodetel lihtsalt kasutatav tila. 
 

Mis on toidus olevate rasvhapete ülesanne organismis?

Oomega-6 rasvhapped on linoolhape (LA) ja arahhidoonhape (AA). Linoolhapet organism ei sünteesi. 

Oomega-3 rasvhapped on alfa- linoleenhape ehk ALA, millest organism sünteesib teisi vajalikke rasvhappeid.

Alfalinoleenhappest sünteesitakse eikosapentaeenhapet (EPA), dokosapentaeenhapet (DPA) ja  dokosaheksaeenhapet (DHA).

LINOOLHAPE – oomega-6 sarja asendamatu rasvhape

Linoolhappe peamine ülesanne on toota arahhidoonhapet organismi jaoks. 

Linoolhapet on vaja ka naha kaitsekihi hoidmiseks, loomiseks.

Kui loom ei saa piisavalt linoolhapet muutub tema nahk kuivemaks ja hakkab kestendama, karv läheb lahti (karvaajamine suureneb) ning nahk muutub vastuvõtlikumaks bakteriaalsetele infektsioonidele. Linoolhappe puuduse sümptomid võivad esineda ka koertel ja kassidel, kelle toidus on seda hapet siiski piisavalt: sellisel juhul võib loomal olla probleeme ainevahetusega või on tema toidu rasvahapete tasakaal paigast ära. Atoopilisele nahale on tüüpiline naha kuivus. Haiguse põhjuseks ongi halvasti toimiv naha läbilaskvuse funktsioon.

Naha läbilaskvuse funktsiooni saab parandada toiteõlidega, mis sisaldavad lisaks oomega-6 linoolhappele selle toimet suurendavaid alfa-linoleenhapet (oomega-3 ALA), gamma- linoleenhapet (omega-6 GLA) ja stearidoonhapet (omega-3 SDA) ning looduslikke tokoferoole (alfa-tokoferool ehk  E-vitamiin ning beeta-, gamma- ja delta-tokoferoole).

Nutrolin Nahk ja Kasukas on patenteeritud toiteõli segu, mis sisaldab kõiki eelnimetatud nahale vajalikke toiteaineid.

Kasulikud toimed nahale:

muudavad naha pehmeks ning hästi niisutatuks, vähendavad naha põletikku ning sellega ka naha vananemist, mõjuvad hästi psoriaatilisele nahale, ekseemidele, võivad vähendada allergiaid.

 

DHA ehk dokosaheksaeenhape

ALA on oomega-3 rasvhapete grupi lähteliige  ning sellest suudab keha toota pikema ahelaga oomega-3 rasvhappeid, millest olulisemad on eikosapentaeenhape (EPA) ja dokosaheksaeenhape (DHA).

EPA ja DHA kasu imetajate tervisele seostatakse ennekõike just nende rolliga südame-veresoonkonna haiguste riski vähendamisel. DHA-d leidub suures kontsentratsioonis ajus, mistõttu on neil rasvhapetel oluline roll aju arengus ning normaalse töö tagamisel.

Kasulik südamele ja silmadele

Oomega-3 rasvhapped EPA (eikosapentaeenhape) ja DHA (dokosaheksaeenhape) aitavad kaasa normaalsele südametalitlusele. DHA aitab hoida normaalset nägemist ja säilitada normaalset ajutalitlust. Vitamiin E aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest. DHA on kõikide rakkude rakumembraanides. Eriti palju on seda aju- ja närvikudedes, silma võrkkestas ja sugurakkudes. Inimestega tehtud uuringutest on ilmnenud, et DHA-rasvhapped kogunevad just neisse aju piirkondadesse, mis on seotud õppimise ja mäluga.

DHA puudus organismis nõrgendab aju, närvikava ja silmade arengut. DHA puudus võib halvendada ka loomale olulise haistmismeele arengut. On täheldatud, et DHA toidulisand parandab kutsikate nägemist ja õppimisvõimet.

Looteperiood on kutsika tervises määrav

Kutsikas saab suurema osa vajalikust DHA-st looteperioodil ja hiljem emapiimast. Sellepärast on oluline, et tiine ja imetava koeraema toidule lisataks DHA-d sisaldavaid toiteõlisid. Nutrolin Kutsikas ja Ema sisaldab 160 mg/ml DHA-d, E-vitamiini ja korraliku koguse antioksüdante.  DHA on kõige kergemini oksüdeeruv rasvahape. Kuna oksüdeerunud rasvhapped on kutsika arengule kahjulikud on Nutrolin Kutsikas ja Ema mitmel viisil oksüdeerumise eest kaitstud.

Oomega-3 rasvhapped EPA (eikosapentaeenhape) ja DHA (dokosaheksaeenhape) aitavad kaasa normaalsele südametalitlusele. DHA aitab hoida normaalset nägemist ja säilitada normaalset ajutalitlust. Vitamiin E aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest.

EPA ehk EPA eikosapentaeenhape - oomega-3 rasvahape, mis vähendab põletikke

Mis on EPA ja DHA

Toidust saadud rasvhape EPA ladustub peamiselt rasvkudedesse ja vähesel määral ka rakumembraanidesse. Seega ei leidu teda DHA-ga võrreldes eriti aju- ja närvikudedes ega ka silma võrkkestas. Rakumebraanis olev EPA on siiski tõhus põletike vähendaja. EPA „võistleb“ organismis arahhidoonhappega, vähendades põletiku vahendajate moodustumist.

Kalaõli oomega-3 rasvhapped  EPA ja DHA toetavad ka ajude normaalset tegevust ja pärsivad vananemisega seotud muutuste arengut ajus. Looma vananedes tekivad tema organisimis madala astmega kroonilised põletikud, mis on seotud ülekaalu ja põletikega suus, soolestikus ning liigestes. Ainevahetuse põletikulised protsessid ja sellega kaasnev oksüdatiivne stress kiirendab vananemisprotsessi. Vananemisega seotud muutusi saab leevendada oomega-rasvahapetega ja antioksüdantidega. Just seetõttu sisaldab Nutrolini Seenior õli ohtralt oomega-3 rasvhappeid, E-vitamiini ja ubikinoone.

Töökoer vajab rohkem oomegaid

Kui koera organism taastub raskest tööst, jahist või võistlusest, siis on tema organismis kerge põletik ja oksüdatiivne stress, mis ilmneb lihasvaluna ja väsimusena. Nutrolin Sport rasvhpped, E-vitamiin ja astaksantiin toetavad orgasimi taastumist vähendades põletikku ja oksüdatiivset stressi.

Liigeste tervist saab toetada

Osteoartriit on liigeste degeneratiivne haigus, mille arengut kiirendab põletik. Nutrolin Liigesed õlis olevad oomega-3 rasvhapped pärsivad koos glükosamiini ja kondroitiiniga osteoartriidiga kaasnevat põletikku. Just tänu sellele on Nutrolin Liigesed osutunud kasulikuks osteoartriidi ravi toetavaks toidulisandiks.

Vali oma lemmikule sobilik Nutrolini oomegaõli!