KOERTE TOORTOIDUD KOERTEKESKUSES

Kas teadsid, et Koertekeskusest saab osta oma koerale ja kassile ka toortoitu?

Meie valikus on Rafus Menu ja  Oscari erinevatest lihadest tehtud koerte külmutatud toortoidud.

Kuna külmutatud toortoitu tuleb säilitada nagu iga teist lihatoodet sügavkülmas, siis praegu saab toortoitu osta vaid meie Kadaka tee 5 poest.  Samas saad sa siinsamas (vaata allapoole) uurida, millised toortoidud meil müügis on ja teha oma valiku juba enne poodi tulekut.

Rafus Menu toortoidud koertele

RAFUS MENU toortoidud koertele on 100% looduslikud segud toorest lihast, purustatud kontidest ja erinevatest rupskitest. Mõned Rafuse toortoidud sisaldavad ka riisi. Rafuse toitudes ei ole kasutatud säilitusaineid, maitsetugevdajaid või muid lisandeid.

RAFUS MENU toortoit koertele on toodetud BARF dieedi põhimõtteid järgides. RAFUS MENU toidusegud kiirkülmutatakse madalatel temperatuuridel viisil, mis säilitab liha kvaliteedi ja ohutuse Rafus Menu toortoidu toojaks on Leedu ettevõte Rafus JSC.

Oscar toortoidud koertele ja kassidele

Oscari BARF ehk toortoidu sarjast leiab toite nii uluki-, veise-, sea- ja lambalihast ning lõhest. Samuti on toortoidu valikus magusaid veise krõmpsluid, erinevat hakkliha ning liha-ja lõhepalle. Mitmed Oscari toortoidud sobivad nii koertele kui ka kassidele. Kõikides Oscar toodetes on just koerale vajalikud toitained. Suur osa Oscari toodetest on teraviljavabad ning need sobivad ka paljudele allergilistele või õrna seedimisega  koertele.  Lisaks,  mitmed Oscari tooted on mugavates taassuletavates pakendites.

Oscari toortoitude tootja on Soome ettevõte Lemmikki Oy, mis on lemmikloomatoitu tootnud üle 30-ne aasta. Lemmikki Oy on Soome Toiduohutusameti (Elintarviketurvallisuusvirasto) registreeritud söödatootja ning neil on välja töötatud toiduohutuse enesekontrollikava ehk HACCP. Kõik Oscari tooted valmistatakse Soomes (Kuopios) asuvas Lemmikki Oy tehases Soome päritolu toorainest.

Loe allpool, toortoitude nimekirja all, ka Oscari tootja, Lemmikki Oy toitmissoovitusi ja vaata nende toortoidu retsepti.

Tutvu meie koerte toortoitude valikuga!
Rafus Menu toortoit Lammas ja part, 500 g / Hind: 5,60 €

Toode on valmistatud põhimõttel: 80% liha, 10% rupskeid (millest 3% maksa) ja 10% konti. Liha ja rupskid tükeldatakse suurteks tükkideks, nii et iga koostisosaon hästi nähtav. NB! Toidus võib esineda väikeseid konditükke.

 • Koostis: lambamagu, lambakops, lamba hingetoru, pardi kondid, lambamaks.
 • Analüütilised komponendid: niiskus 67%, toorvalk 18%, toorõli ja rasv 8%, roheline tuhk 1%.
Rafus Menu toortoit Veis, 500 g / Hind: 5,10 €

Täisväärtuslik veiselihaga toortoit koertele. Ei sisalda  teravilja, säilitusaineid, kunstlikke värve ega maitsetugevdajaid.

 • Koostis: veise sisikond,  veiseliha lõiked, veise söögitoru, veise hingetoru.
 • Analüütilised komponendid: niiskus 72 %, toorproteiin 18,0 %, toorrasv 11,0 %, toortuhk 1,1 %. Säilitamine: hoida -18C juures.
Rafus toortoit Kana, veis ja riis, 500 g / Hind: 3,30 €

Täisväärtuslik kana-ja veiseliha ning riisiga toortoit koertele. Sisaldab kanaliha ja kanarupskeid 47 %, veiseliha ja veiserupskeid 43 % ning 10% riisi. Ei sisalda säilitusaineid, kunstlikke värve ega maitsetugevdajaid.

 • Koostis: kanaliha lõiked, veiseliha lõiked, kanakaelad, veisekops, riis, kanamaks.
 • Analüütilised komponendid: niiskus 68 %, toorproteiin 15,0 %, toorrasv 11,0 %, toortuhk 3,0 %.
Rafus toortoit Lõhe ja veis, 500 g / Hind: 3,30 €

Täisväärtuslik lõhe-ja veiselihaga toortoit koertele. Sisaldab 64% lõheliha ja -rupskeid, 36% veiseliha ja -rupskeid. Ei sisalda teravilja, säilitusaineid, kunstlikke värve ega maitsetugevdajaid.

 • Koostis: lõhe hakkliha, veiseliha lõiked, lõhe rümbad, lõhe pead, veise neerud, veisemaks.
 • Analüütilised komponendid: niiskus 66 %, toorproteiin 16,0 %, toorrasv 15,0 %, toortuhk 3,0 %.
Rafus toortoit Kalkun, 500 g / Hind: 3,50 €

Täisväärtuslik kalkunilihaga toortoit koertele. See toit koosneb 100% ainult kalkunilihast ja kalkuni rupskitest. Ei sisalda  teravilja, säilitusaineid, kunstlikke värve ega maitsetugevdajaid.

 • Koostis: kalkuni lõiked, kalkuni saba, kalkuni kondid.
 • Analüütilised komponendid: niiskus 68%, toorproteiin 16,0 %, toorrasv 14,4 %, toortuhk 1,6 %.
Rafus toortoit Kana ja veis, 500 g / Hind: 3,60 €

Täisväärtuslik kana-ja veiselihaga toortoit koertele. 52% kanaliha ja -rupskeid, 48% veiseliha ja -rupskeid. Ei sisalda teravilja, säilitusaineid, kunstlikke värve ega maitsetugevdajaid.

 • Koostis: kanalõiked, veiseliha lõiked, kanakaelad, veisekops, kanamaks.
 • Analüütilised komponendid: niiskus – 69,5 %, toorproteiin – 16,0 %, rasvad– 11,5 %, tuhk – 3,0 %.
Rafus toortoit veis 2,5 kg / Hind: 10,20 €

Täisväärtuslik veiselihaga toortoit koertele. Ei sisalda  teravilja, säilitusaineid, kunstlikke värve ega maitsetugevdajaid.

 • Koostis: veise sisikond,  veiseliha lõiked, veise söögitoru, veise hingetoru.
 • Analüütilised komponendid: niiskus 72 %, toorproteiin 18,0 %, toorrasv 11,0 %, toortuhk 1,1 %. Säilitamine: hoida -18C juures.
Oscar toortoit Veiseliha-köögiviljapallid, 1 kg / Hind: 8.80 €

Täisvääruslik kõrge energiasisaldusega BARF-toortoit koertele tagab koerale kõik vajalikud toitained. Tasakaalus kaltsiumi ja fosfori suhe. Ei sisalda teravilja. Üks lihapall kaalub umbes 10 g. Energiasisaldus: 226 kcal / 100 g. See toode on mugavas taassuletavas pakendis.

 • Koostis: Soome veiseliha, püreestatud köögiviljad (lillkapsas, spargel, hiina kapsas, salat, porgand, kurk), maks, muna, linaseemneõli ja merevetikad.
 • Lisatud vitamiinid ja mineraalid: D3-vitamiin, E-vitamiin, kaltsium, koliin, raud, magneesium, vask, seleen, mangaan, tsink.
 • Analüütiline koostis: valk 25%, rasv 16,4%, niiskus 55,5%, kiudained 2%, lõõmutusjääk 1,1%.
Oscar toortoit Kana-, lõhe- ja köögiviljapallid, 1 kg / Hind: 8.80 €

Täisvääruslik kõrge energiasisaldusega BARF-toortoit koertele tagab täiskasvanud koerale kõik vajalikud toitained. Tasakaalus kaltsiumi ja fosfori suhe. Ei sisalda teravilja. Üks lihapall kaalub umbes 10 g. Energiasisaldus: 165 kcal / 100 g. See toode on mugavas taassuletavas pakendis.

 • Koostis: Soome kana (kana, rasv, maks ja peeneks jahvatatud kont), veiseliha, lõhe, püreestatud köögiviljad (lillkapsas, spargel, hiina kapsas, salat, porgand, kurk), muna, linaseemneõli, merevetikad. Lisatud vitamiinid ja mineraalid: D3-vitamiin, E-vitamiin, kaltsium, koliin, raud, magneesium, vask,
 • Analüütiline koostis: valk 14%, rasv 13,5%, niiskus 68%, kiudained 2%, lõõmutusjääk 2,5%.
Oscar toortoit Veiselihapallid, 1 kg / Hind: 8,60 €

Töötlemata külmutatud veiselihapalle on lihtne koerale anda. Tootes on tasakaalustatud kaltsiumi ja fosfori suhe. Sobib nii koertele kui ka kassidele Ei sisalda verd, teravilja, säilitus- ega värvaineid. Anda koerale kas külmutatuna või keedetuna maiusena või lisandina tavatoidule. Üks pall kaalub umbes 10 g.  See toode on mugavas taassuletavas pakendis.

 • Koostis: 100% veiseliha.
 • Analüütiline koostis: niiskus 62,5%, toorproteiin 20%, toorrasv 16,4%, lõõmutusjääk 1,1%, toorkiud 0%, kaltsium 0,14%, fosfor 0,10%.
Oscar Veise külmutatud krõmpskont, 1 kg / Hind: 4,80 €

100 % Soomes kasvanud veise krõmpskondid sobivad maiuseks ja lisandiks igapäevasele toidule, kuna on hea kaltsiumi ja fosfori allikas. Lisaks, krõmpsluude närimine aitab su koeral ka hambaid korras hoida. Sobib anda koerale kas külmutatuna või sulatatuna. See toode on mugavas taassuletavas pakendis. NB! Jälgi, et koer ei neelaks korraga suuri närimata konditükke.

 • Koostis: toored veise kõhrekondid.
Oscar toortoit Veisemao pallid, 1 kg / Hind: 8,50 €

Toored külmutatud veisemaopallid – tasakaalustatud kaltsiumi ja fosfori suhe. Naturaalne toortoit koertele ja kassidele, sealhulgas kutsikatele. Anda koerale kas külmutatuna või sulatatuna. Toode sisaldab mõõdukalt rasva: energiasisaldus 153 kcal / 100 g. Üks maopall kaalub umbes 10 g. See toode on mugavas taassuletavas pakendis.

 • Koostis: Puhas Soomes kasvanud veise magu.
 • Analüütiline koostis: niiskus 70,2%, toorproteiin 15%, toorrasv 11,9%, lõõmutusjäägid 0,9%, kaltsium 0,13%, fosfor 0,1%.

.

Oscar toortoit Veise-uluki hakklihaliha, 500 g / Hind: 3,90 €

Valgurikas veise- ja ulukilihast külmutatud hakkliha. Ei sisalda teravilja, verd, säilitus- ega värvaineid  Sisaldab õiges vahekorras kaltsiumi ja fosforit. Kasutada kas toorena või keedetuna. Sobib lisatoiduks kuivtoidule või pudrule. Energiasisaldus: 199 kcal / 100 g.

 • Koostis: Soomes kasvanud veise liha ja rupskid ning ulukiliha.
 • Analüütiline koostis: toorrasv 15%, toorvalk 20,7%, kaltsium 0,13%, fosfor 0,12%.

Toortoidu kasutamine ja säilitamine

Toortoitu tuleb säilitada sügavkülmas -18 kraadi juures ja pärast avamist hoida samuti külmikus. Osasid toite tuleb enne koerale (või ka kassile) andmist sulatada, osasid (nt Oscari toidud) võib anda ka külmutatuna. Ära unusta, et koer ja kass vajavad lisaks toorele lihale ka kiudaineid ehk siis tuleb toortoidul olevale lemmikule kindlasti juurde anda juurvilju ja ka toidulisandeid (oomegaõlid jms). Toortoit on väga hea lisand igapäevasele kuivtoidule ja ka maiusena. Näiteks Oscari toortoite on saadaval ka hakklihapallidena, mida saab anda loomale preemiaks vastavalt vajadusele.

NB! Kui oled paki avanud ja sulatanud, siis tuleb toortoit ära kasutada 24 tunni jooksul. Pese pärast toore liha katsumist oma käed kindlasti seebiga puhtaks. Koerte toottoit ei sobi ühelgi juhul inimtoiduks!

Mida koera toitmisel toortoiduga järgida

Oma koera toortoiduga toitmine on üha populaarsem ning toortoit on ka kõige loomulikum viis koera toitmiseks. Selleks, et koer saaks toortoidust kätte siiski kõik eluks vajaliku peab see sisaldama lisaks lihale ja rupskitele ka erinevaid juurvilju jms. Koer vajab rasva, valku, süsivesikuid, mineraale, vitamiine ja vett. Toome siinkohal ära Oscari toortoitude tootja, Soome loomatoidutehase Lemmikki OY soovitused. (Artikli originaalteksti leiad siit.)

Koerale bioloogiliselt sobiv toortoit (ehk BARF) põhineb ideel, et lemmikloomale söödetakse liigiomast, looduslikku dieeti: dieedi nurgakivi on toores liha ja lihavad kondid. BARF-dieet koosneb mitmesugustest luudest ja kõhredest, lihast, kalast, broilerist, elunditest, munast ja köögiviljapüreest, mida koer sööb toorelt.

Loomatoidutehase Lemmikki OY tootejuht Tea Martikaineni sõnul tagab koerale tervisliku toitumise toortoit, mis sisaldab erineva loomse ja taimse päritoluga tooteid. Toortoite saab valmistada kas ise toite valmistades või siis lemmikloomapoodides müüdavaid valmistoite pakkudes.

Koer vajab palju rasva ja valku

Toortoidu lihast ja luudest saab koer talle vajalikke rasvu ja valke. Rasv on koera jaoks parim ja esmane energiaallikas ning hädavajalik asendamatute rasvhapete omastamiseks ja rasvlahustuvate vitamiinide imendumiseks. Rasvade tarbimine on oluline ka koera aju, naha ja kasuka tervise jaoks. Valku ehk proteiini vajab koer ka näiteks kudede uuendamiseks ja nö ehitusmaterjalina ning paljude metaboolsete (ainevahetuslike) toimingute jaoks. Süsivesikuid saab koer näiteks köögiviljadest. Koera organism omastab neid piiratult, kuid väike kogus kiudaineid koera toidus aitab säilitada looma seedesüsteemi tervist.

Koer vajab palju rasva ja valku

Toortoidu lihast ja luudest saab koer talle vajalikke rasvu ja valke. Rasv on koera jaoks parim ja esmane energiaallikas ning hädavajalik asendamatute rasvhapete omastamiseks ja rasvlahustuvate vitamiinide imendumiseks. Rasvade tarbimine on oluline ka koera aju, naha ja kasuka tervise jaoks. Valku ehk proteiini vajab koer ka näiteks kudede uuendamiseks ja nö ehitusmaterjalina ning paljude metaboolsete (ainevahetuslike) toimingute jaoks. Süsivesikuid saab koer näiteks köögiviljadest. Koera organism omastab neid piiratult, kuid väike kogus kiudaineid koera toidus aitab säilitada looma seedesüsteemi tervist.

Lisaks lihale, luudele ja elunditele pakuvad kalad, köögiviljapüree ja muna mitmeid olulisi toitaineid toitaineid. Omavalmistatud toortoitu võib vastavalt koera vajadustele täiendada looduslike toidulisanditega nagu merevetikapulber ja lõheõli või vitamiinide ja mineraalide valmissegudega.

Toored kondid hoiavad koera hambad puhatana

Martikaineni sõnul ei pea iga kodus tehtud toit sisaldama korraga kõiki vajalikke toitaineid, olulised toitained võivad tulla erinevatest toidukordadest. Kuna toortoitu ei küpsetata, säilivad ka selle looduslikud toitained nagu ensüümid, bakterid, vitamiinid ja aminohapped. Koera organism suudab looduslikult töötlemata toitu tõhusalt ära kasutada, mis kajastub näiteks kasuka, naha ja küünte tervises. Toored luud aitavad ka koera hambaid puhtana hoida ja ennetavad hambakivi teket.

Toortoitu saab kohandada vastavaks oma koera vajadustele

Toortoidu eeliseks on, et omanik saab koera dieedi koostada vastavalt oma koera toidueelistustele ja vajadustele. Toortoit võib olla abiks ka allergiliste koerte puhul. Kui allergeen on teada, on toortoitu andes neid ka lihtne vältida. Toortoit sobib igas vanuses, suuruses ja tõugu koertele. Samas sõltub looma toitainete vajadus konkreetse koera aktiivsusest, suurusest ja vanusest. Näiteks kutsikate energiavajadus on võrreldes täiskasvanud koeraga suurem, kuna kutsika organism vajab kasvamiseks ja arenguks palju energiat ja toitaineid.

Koera energiavajadus arvutatakse metaboolse kehakaalu kilogrammi kohta. Metaboolse kaalu teada saamiseks suurendatakse koera kehakaalu 0,75-ni. Näiteks 20-kilose koera metaboolne kaal on 200,75 ehk 9,46 kilogrammi. Tavalise aktiivsusega täiskasvanud koer vajab energiat umbes 90–120 kilokalorit iga metaboolse kilo kohta. S.t, et 20-kilose koera päevane energiavajadus on umbes 850–1135 kilokalorit. Oma koera metaboolse kehakaalu saad välja arvutada erinevate veebikalkulaatorite abil (kliki siia!). https://metabolinenpaino.fi/

Mida aktiivsem koer, seda rohkem energiat ta vajab. Näiteks jahi-, töö- ja sportkoerte energiavajadus võib varieeruda sõltuvalt nende koormusastmest. Tiinete ja imetavate emaste energiavajadus on suurem, samas vanadel ja kastreeritud/steriliseeritud koertel tavaliselt väiksem, kuna nende ainevahetus aeglustub ja hormoonide tase langeb. Aktiivsele koerale võib pakkuda rasvasemat liha, kergelt kaalus juurde võtvale koerale võib valida pisut väiksema rasvasisaldusega liha.

Vead koera toortoiduga toitmisel

Mida tuleks koerale toortoidu andmisel vältida. Üks viga on anda koerale väga ühekülgset toitu. Toitu ostes jälgige pakendil olevaid märkeid „täissööt“ ja „lisatoit“. Esimene tähendab, et toidus on olemas kõik toitained, mida koer päevas vajab. Täiendsööt tähendab aga, et see toit on küll mitmekesise dieedi osa, kuid see ei ole üksinda veel piisav.

Parim viis teada saada, kas koer saab piisavalt vajalikke toitaineid on tema jälgimine. Kui koer on energiline ja teeb rõõmsalt oma tavapäraseid koerusi, siis saab ta tõenäoliselt piisavalt toitaineid.

Tõlgitud originaaltekstist: www.elainruoka.com/monipuolinen_raakaruokinta/

Koertekeskus soovitab toortoidul olevatele koertele anda lisaks ka konkreetsele koerale sobivaid Nutrolini oomegaõlisid. 

RETSEPT: Oscari kartulipada veiselihapallidega

Toome siinkohal ära ka Lemmikki OY ühe toortoidu retsepti, mille põhitooraineks on Oscari veiselihapallid

Mida sa vajad:

 • 8 dl keedukartuli viile (või kaerahelbeputru või riisiputru)
 • 1 dl riivitud juurvilju, nt porgandit
 • 1 dl kodujuustu
 • 1 dl lahjat piima, hapukoor või maitsestamata jogurtit
 • 1 dl riivjuustu
 • 1 kg Oscari veiselihapalle (1 pakk)

Valmistamine:

Pane kartulid, juurviljad ja kodujuust kihiti küpsetusnõusse. Kasutage kartuli asemel keedetud riisi või kaerahelbeid, kui su koer ei armasta kartulit. NB! Koera jaoks peab kartul olema korralikult läbi keedetud. Lisa piimatooted ja puista küpsetamise lõpus koera ahjupraad üle riivitud juustuga. Lase toidul küpseda umbes 250°C juures umbes 15 minutit. Oscari veiselihapalle võid samuti koos pudru ja juurviljaga küpsetada või siis võid lisada need toorena juba valmisküpsetatud toidule. Selle retsepti juurde sobivad hästi ka Oscari veise-köögiviljapallid.