fbpx

Ära jäta koera ilutulestiku ajaks õue!

Meie juhataja Agle annab koerateemalises uudisteveebis Etnomuri viimase hetke näpunäiteid, kuidas oma paugukartlikku lemmikut kaitsta saaks. Etnomuri loal toome siin Agle nõuande täies ulatuses ka ära. Ehk on sellest sullegi abi. 

Tänane öö on ilutulestiku tõttu paljudele koertele ja ka kassidele raske ning stressirohke. Koera-kassiomanikuna saad sa oma paugukartlikku lemmikut siiski pisut kaitsta, kui leiad loomale võimalikult vaikse ruumi ja tood ka õuekoera siseruumidesse, et ta jooksu ei paneks.

Atesteeritud koerakoolitaja ja Koertekeskuse juhi Agle Oissari sõnul ei tohiks koera aastavahetusel õue jätta – sest paanikas koerad muutuvad ehtsateks houdinideks. „On ülimalt naiivne arvata, et minu koer ei jookse ära, et meie aed on „pommikindel“,“ ütleb Agle Oissar. „Uskuge, et paanikas koer leiab alati selle koha, kust põgeneda saab. Kui juba nina läbi mahub, siis mahub ka terve kere koos sabaga järgi, olgu selleks kasvõi raudaed.“
Agle ütleb, et pahatihti kratsivad omanikud kukalt, kui koer on „põgenemiskindlast“ aiast plehku pannud. „Siis kratsib omanik kukalt ja arvab, et koer lendas üle aia… Ja lendaski, sest ta oli paanikas,“ rõhutab koerakoolitaja. „Paanikas koer ei kuule, ei näe – tal on ainult hirm ja kiired jalad.“

ON ÜLIMALT NAIIVNE ARVATA, ET MINU KOER EI JOOKSE ÄRA, ET MEIE AED ON „POMMIKINDEL“

Agle Oissar lisab, et paanikas ja hirmunud koera ei hoia kinni ka palju kiidetud elektripiirded – paanikas koer ei adu valu ja tormab ka elektrikarjusest läbi. Hirmunud loom põgeneb stressiallikast tavaliselt kaugele ja kiiresti ning reeglina ei leia tagasiteed isegi kõige paremini koolitatud koer. Halvemal juhul jookseb paanikas koer autorataste alla…

Agle Oissar on ise Eesti Kennelliidu atesteeritud koerakoolitaja. / Foto: Mihkel Rikas

Aga minu koer ei karda pauku, ütlevad paljud koeraomanikud. Agle sõnul ei tasu sellele siiski lootma jääda, sest pauguhirm võib mingil põhjusel tekkida ka elu jooksul. „Kui sinu koer noorena ei kartnud, siis vanusega võib see muutuda – ka mingi väike ja tühine tervisehäda võib paugu- ja lasukartust süvendada,“ selgitab koerakoolitaja.
Kuidas aru saada, et loom kardab? Agle sõnul tasub oma koera käitumist jälgida. „Kui ta jookseb sihitult ringi, lõõtsutab või lausa kiunub, siis on see märk stressist ja hirmust,“ ütleb Agle.

Kuidas koeraga majapidamises aastavahetuseks valmistuda

Esiteks soovitab Agle Oissar koeraga päevavalges ja kindlasti enne ilutulestiku algust koeraga jalutada, et ta saaks oma hädad ära tehtud. Ilutulestiku ajal tuleks jääda koos koeraga siseruumidesse ja olla sõna otseses mõttes oma paugukartlikule koerale toeks.

„Rahusta looma rahuliku jutuga ning taustaks võiksid mängida raadio või televiisor. Sulge aknad-uksed, tõmba akendele ette kardinad või rulood, sest loomas tekitab hirmu ka tulesähvatuste nägemine,“ soovitab Agle. „Käitu ise nagu tavaliselt ja jää rahulikuks, sinu  ärevus kandub ka koerale üle ja võimendab tema stressi,“ lisab Agle.

KÄITU ISE NAGU TAVALISELT JA JÄÄ RAHULIKUKS, SINU ÄREVUS KANDUB KA KOERALE ÜLE JA VÕIMENDAB TEMA STRESSI.

Agle sõnul võib paugutamise ajal looma tähelepanu kõrvale juhtida lemmikmänguasja või -maiusega või kasutada rahustavaid lemmikloomade preparaate. „Pean ütlema, et nende preparaatide toime on väga individuaalne ja ei pruugi igat koera aidata,“ ütleb Agle. Ta rõhutab veel, et on tagumine aeg üle kontrollida, kas lemmiku kiip on töökorras ning selle number kantud koos sinu andmetega ka registrisse. „Ainult nii jõuab su koer heade inimeste abiga kiiresti koju tagasi, kui ta on siiski jooksu on saanud,“ rõhutab koerakoolitaja.

Lõpetuseks, ära jäta paugukartlikku koera ilutulestiku ajal üksi. Koer on karjaloom ja sina oled tema kari – sinuga koos tunneb koer end turvalisemalt!

Allikas: Etnomuri