Iga koer vajab aegajalt pesemist. Toas elavad koerad tihedamini, õues või kennelis elavad harvemini. Koertele mõeldud šampoone ja palsameid on palju, kuidas nende seast just oma koerale see õige leida? Koertekeskus teab.
Esimene küsimus, mida meilt sageli küsitakse on, miks inimeste šampoon koerale ei sobi. Põhjus on lihtne: koer ei ole inimene ning tema naha pH on inimeste omast erinev. Inimeste pH tase on tunduvalt madalam kui koerte oma ja seetõttu võib inimestele mõeldud šampoon koera naha tasakaalu rikkuda.
Millist šampooni siis oma koerale valida?
Koertekeskuse juhataja Agle Oissari sõnul sõltub šampooni valik sellest, kui sageli koera pestakse ja mis on pesemise põhjus. „Kas see on tavaline üldpesu, näituseks ettevalmistus või pesu ravi või naha ja karva seisukorda parandaval eesmärgil,“ ütleb Agle. Igale karvatüübile võiks valida vastava šampooni, kas siis sügavpuhastava, kammimist hõlbustava või hoopis nahka rahustava ravišampooni.


Arvesta šampooni valides oma koera karvatüübiga
Šampooni valides arvesta ka oma koera kasuka karvatüübiga, sest erinevad šampoonid on välja töötatud vastavalt karvatüübile. Kindlasti võiks pikakarvalist koera pesta pikakarvalistele koertele mõeldud šampooniga, sest need lihtsustavad pärast pesu koera kammimist ja harjamist ning lisaks aitavad need ennetada karvapusade tekkimist. (nt K9 Instant Dematting Conditsioner)
Karmikarvaliste koerte puhul aitab vastav šampoon säilitada karva struktuuri ja toob selle paremini esile. (nt K9 Crisp Texture) Kui su koeral on mingi nahaprobleem, näiteks kõõm, siis sellekski on olemas erišampoon. Lisaks on olemas šampoone ka tundliku nahaga koertele, näiteks just allergilistele koertele mõeldud sügelemisvastane šampoon jne. (Vet’s Best koera shampoon Hot Spot itch või K9 Aloe Vera šampoonid).
Lisaks tasub valida šampoon oma koera kasuka värvi järgi: musta kasukaga koerale musta värvi värskendav, valge karvaga koerale valget valgemaks muutev ja punaka kasukaga koerale punast tooni rõhutav šampoon.
Ning muidugi, kutsika pesemiseks vali just kutsikatele mõeldud šampoon, sest need on tehtud silmas pidades just kutsika õrna nahka ja karva (nt Animology Puppy Love).
Kui sul on õuekoer ja väljas on ka jahedamad ilmad, kuid koer vajab puhastamist, saab kasutada ka kuivšampoone (nt Animology Dirty Dawg). Kuivšampoonidega on eriti mugav puhastada kiiresti üksikuid mustaks läinud kohti kasukas. Kuivšampoonide kasutamine on ka lihtne: piserdad šampooni mustale kohale, lased pisut mõjuda ja siis lihtsalt harjad mustuse välja.
Milleks on palsamid ja spreid vajalikud?
Koertekeskuse groomer Ülle rõhutab, et nii nagu inimestegi puhul tasub ka koera pesemisel kasutada palsamit. „Kui šampoon avab karva pealmise kihi, siis palsam sulgeb selle uuesti ja kaitseb karva välismõjude eest,“ selgitab Ülle, „ning muidugi muudab palsam ka kammimise ja harjamise lihtsamaks.“ Koertele mõeldud palsameid on kahte tüüpi: ühed, mis tuleb pärast kasukale kandmist maha pesta ja teised, mida ei pea välja loputama. Viimased on muidugi eriti mugavad. Ning palsameid on nii nagu šampoonegi olemas igaks elujuhtumiks: tumeda ja valge kasukaga koertele, pika- ja karmikarvalistele ning ka tundliku nahaga koertele.
Kuidas koera siis pesta?
Esiteks, kontrolli šampooni pakendilt, kas tegu on kontsentraadiga ehk lahjendamist vajava šampooniga. Vajadusel tee lahus enne valmis. Pane valmis ka palsamid, rätikud kuivatamiseks ning pane vanni, dušinurga põrandale libisemiskindel matt. Libisemiskindel matt peaks olema nii vannis või dusikabiinis kui ka väljaspool neid. Et koer ei libiseks. Ära unusta valmis panna ka oma koera lemmikmaiust, et teda vajadusel pesemise ajal premeerida. Maiust vajad sa kindlasti siis, kui su koer vanniskäiku pelgab.
Kammi koera enne pesemist, et eemaldada lahtine karv ja pusad. Seejärel vali õige vee temperatuur. Vesi ei tohi olla täiesti külm ega ka liiga soe. Alusta koera karva märjaks tegemisest. Pikakarvaliste ja paksu aluskarvaga koerte puhul võib kasuka korralikult märjaks tegemine päris kaua aega võtta. Alusta kasuka märjaks tegemist alt üles.
Kui kasukas on korralikult märg kanna šampoon masseerivate liigutustega karvadesse ning anna siis aega selle toimimiseks. Pea pese viimasena ja jälgi, et vesi ja šampoon koerale silma või kõrva ei satuks. Pea tasub viimaseks jätta ainuüksi sellepärast, et koer enda liiga vara ei raputaks. Koerad hakkavad end raputama just siis, kui pea ja kõrvad märjaks saavad. Lõpetuseks loputa kogu karvastik šampoonist puhtaks ning kuivata kergelt rätikuga.
Pese koera alt üles, loputamis alusta peast ja lõpeta sabaga. Alusta pesemist käppadest, pea pese viimasena. See takistab šampooni sattumist silmadesse ja kõrvadesse, kuna koer hakkab end raputama just siis, kui pea on märg.
Koera pesemise ABC
- Vali õige šampoon ja palsam vastavalt oma koera kasuka tüübile.
- Pane valmis kõik vajaminev: rätikud, vatitupsud jms.
- Pane valmis maiused.
- Alusta karva niisutamist ja pesemist alt üles, jäta pea viimaseks.
- Pese koera masseerivate liigutustega.
- Jälgi, et šampoon ei läheks koerale silma ja kõrva.
- Alusta loputamist peast suunaga sabani.
- Kuivata koer rätikuga.
- Vajadusel kuivata vatitupsuga koera kõrvad.
- Kanna peale palsam. Loputa palsam kasukast välja ja kuivata.
- Lase koeral enne õue minekut paar tundi kuivada.
- Kui kasukas on kuiv, siis harja see läbi.
- Säilita koera pestes huumorimeel ja hea tuju.
“Paar päeva pärast pesu ei tohi koerale peale kanda puugivastaseid turjatilku!“
Järgmine samm on palsami peale kandmine sõltuvalt palsami tüübist. Koera koonule palsamit tavaliselt ei panda. Kui kasutad väljapestavat palsamit, siis lase sel mõnda aega toimida ja siis loputa see hoolikalt välja. Jälgi, et palsam saab kindlasti välja loputatud. Seejärel kuivata koer esmalt rätikuga ja pärast (võimaluse korral) just koerte kuivatamiseks mõeldud fööniga. Kui koer on kuiv, siis kammi koera karv uuesti läbi, et eemaldada lahtine karv.
Agle ja Ülle rõhutavad, et paar päeva pärast pesu ei tohi koerale peale kanda puugivastaseid turjatilku!
Silmad ja kõrvad vajavad erihoolt
Nii nagu inimeselgi võib ka koeral silma sattunud šampoon kipitust tekitada. „Isegi siis, kui šampoonile on kirjutatud „pisaratevaba“ ärritab see silma sattudes koera silmi,“ rõhutab Agle. Samuti võib koera ärritada kõrva sattunud vesi. „Kui koerale satub kõrva vesi, siis raputab koer kohe instinktiivselt pead, et vesi kõrvast välja saada. Kui vett satub palju kõrva, siis peame siiski ka ise õrnalt sisekõrva kuivatama. Seda saab teha (valmispandud) vatitupsudega,“ lisab Agle. Kui kõrva jääb vett, siis eriti lontkõrvalistel tõugudel võivad kõrvad seest hauduma minna ja võib tekkida ka põletik.
Koera kuivatamine
Eriti hoolikalt peab kuivatama tiheda aluskarvaga koeri. Näiteks saksa lambakoera, kuldset retriiverit, malamuuti, huskyt jne. Seda selleks, et neil koertel võib kuivamata aluskarv põhjustada nn „hot spoti“ ehk ägeda märja dermatiidi, kus koera nahk läheb hauduma ja tekib põletik.
Kui kasutad kuivatamiseks inimeste fööni, siis jälgi, et see liiga kuum poleks ja hoia fööni nahast ja karvadest kaugemal. Spetsiaalne koerteföön on õige temperatuuriga ja võimsam, et koera karv võimalikult kiiresti kuivaks saada ning tänu võimsusele puhub koerteföön ka lahtised karvad kasukas välja.
Ära luba koera kohe pärast pesemist õue, lase tal paar tundi toas „taheneda”.
Millal ja kui tihti koer pesu vajab?
Koer, kes elab valdavalt toas, vajab pesu ehk paar korda aastas selleks, et hoida loomulikku „koeralõhna“ kontrolli all. Kui koeral on nahaallergia, siis võib ta vajada tihedamat pesu spetsiaalsete ravišampoonidega vastavalt siis sinu veterinaari ettekirjutustele. „Kui koer tuleb tuppa ja sa tunned tema lõhna, siis vajab ta ilmselgelt pesu. Kui ta on mudane, siis vajab ta nii harjamist (soovitavalt õues) kui ka pesu,“ lisab Agle. Tõukoerad, kellega käiakse näitustel vajavad pesemist sagedamini, et koera kasuka kogu ilu esile tuua.
Kõige tähtsam asi koera pesemise juures: säilita huumorimeel. Võid kindel olla, et märjaks ei saa ainult koer, vaid ka sina ja kogu pesuruum. Kui koer pelgab vannitamist, siis ole ise rahulik ja kannatlik ning kiida koera (anna maiust) ja lase tal vannis olemisega ning ka dušiotsikust tuleva veejoaga enne harjuda. Kui koer tajub, et sa oled ise närviline, siis muutub ka tema närviseks. Kui sina oled rahulik, siis on ka koer rahulikum ja rahulolevam.