fbpx

Kassside neeruprobleemid

Kass ja neerupuudulikkus: millised on ohumärgid ja esimesed sammud?

Krooniline neerupuudulikkus, rahvapäraselt öeldes haiged neerud, on vanemate kasside seas küllaltki sagedane haigus. Krooniline neerupuudulikkus tekib kui neerud saavad kahjustada ning väheneb nende võime verest jääkaineid välja filtreerida. Kassidel esineb neerupuudulikkust kolm korda sagedamini kui koertel. On välja selgitatud, et üle viieteistaastastel kassidel esineb neerupuudulikkust ühel isendil viiest. Sagedasem on see siiamitel ja pärsia tõugu kassidel ning nende ristanditel. Enamikul juhtudest on see aja jooksul süvenev haigus, kuid sobiva dieedi ja raviga on kassi elukvaliteeti võimalik hoida.

Neerudel on täita palju tähtsaid rolle nagu verest jääkainete eraldamine, elektrolüütide tasakaalu hoidmine, vererõhu kontrollimine ja vereloomeks vajaliku erütropoetiini tootmine. Neerudel on suur reservvõimekus – muutusi vere biokeemias näeb loomaarst alles siis kui 2/3 neerukoest on hävinenud.
Millised on kassi neeruhaiguse märgid?
• Sagenenud joomine ja pissimine
• Kõhnumine
• Rasune karvastik
• Tujumuutused
• Võib esineda oksendamist, kõhukinnisust
• Võivad tekkida igemepõletik ja suuhaavandid

Kui Teie kassil esinevad vähemalt 4 tunnust, pöörduge võimalikult kiiresti loomaarsti poole.
Enamasti areneb haigus aeglaselt, nii et omanik võib arvata, et tegemist on looma loomuliku vananemisega. Tavaliselt märgatakse esimesena suurenenud joomist ja pissimist, sageli kassid kõhnuvad, nende karvastik on rasune ja tuju halb, ka isu muutub kehvaks ning võib esineda oksendamist, kõht võib kinni minna. Hiljem võivad tekkida igemepõletik ja suuhaavandid. Kuigi sellised tunnused on iseloomulikud paljudele haigustele, tuleks lasta kass loomaarstil üle vaadata, et saaks võimalikult ruttu raviga alustada, eriti kui probleem on neerudes.
Neeruhaiguse kontrolli alla saamine
Lemmikloomaarsti poolt määratud ravi eesmärk on taastada organismi normaalne seisund, viia verest välja sinna kogunenud jääkained, tasakaalustada elektrolüüdid ja happe-aluse tasakaal. Peale kliinikuravi lõppu on oluline toetada neerude tööd.
Neerude säästmiseks on esmatähtis kassi dieedi muutmine. Neeruhaige kass peab jooma palju ning tihti. Seepärast peab alati olema kättesaadav puhas joogivesi. Erineva kuju ja suurusega veekausse võib panna igasse tuppa, mõnele kassile meeldib jooksev vesi. Pidevalt jooksva veega veekausid on saadaval lemmikloomapoodides ja –kliinikutes. Eritoit on neeruhaige kassi puhul hädavajalik. Spetsiaalset konservi, mille kirjutab välja loomaarst, võib segada sooja veega, et lõhn oleks meelitavam ja kassi veetarbimine suurem.

Neerupuudulikkusega kassi eluiga võib pikendada omaniku hoolitsus ja regulaarsed loomaarstikülastused.

Õige toitumine pikendab neeruhaige kassi eluiga.

On oluline, et vaatamata halvale enesetundele kass sööks. Neeruhaige toit peaks olema madala proteiinisisaldusega, kuid väga kvaliteetse ja hästiseeduva valguga. Fosforisisaldus peab neeruhaige kassi toidus olema madal. Kodutoiduga on neid tingimusi väga keeruline täita ning lihtsam on kassile anda spetsiaalselt neeruhaigetele välja töötatud ravitoitu. Siiski on olemas toidulisandid neile, kes kategooriliselt ravitoidust keelduvad.
Et kass saaks õige dieedi, mis tema võitlust haigusega toetaks ja teiste probleemide tekkimist ennetada aitaks, määrab täpse toitumiskava loomaarst peale looma läbivaatust.
Kuigi kasside neeruhaigused on ravimatud, saame hoida kassi elukvaliteeti regulaarsete arstikontrollidega ja sobiva toiduga. Õigeaegne loomaarsti juurde jõudmine haiguse avaldumisfaasis on kassi elukvaliteedi säilitamise seisukohast väga oluline. Ka kahtluse korral tasub loomaarstiga konsulteerida, sest haiguse õigeaegne avastamine võib pikendada lemmiku eluiga mitmeid aastaid.