Kui koer kardab pauku ja ilutulestikku

Aastavahetuseni ja suure paugutamiseni on küll veel aega, kuid just praegu on õige aeg teha ettevalmistusi oma paugukartliku koera kaitsmiseks. Koer omanikuna saad ainult sina oma koera aidata ja leida viisi, kuidas teda pauguhirmuga kaasneva stressi eest kaitsta.

Mida praegu juba teha saab?

Esiteks, paugukartust on võimalik välja (või vähemaks) koolitada. Samuti on paugukartuse teket võimalik koolitusega ennetada. Arvesta, et paugukartus on süvenev probleem. Kuna iga koer on erinev ja paugukartuse põhjused on erinevad, ei jaga me siin koolitusnippe. Koertekeskus soovitab konsulteerida mõne suure kogemusega koerakoolitajaga, kes oskab just sinu koera probleemile lahenduse leida. Õige koolitaja leiad kas Eesti Kennelliidu kodulehelt (atesteeritud koolitajad) või oma kodukoha koerteklubist.

Teiseks saad vajadusel kasutada erinevaid toidulisandeid, millel on rahustav toime. Koertekeskuses on näiteks müügil stressipasta, mis sobib nii koerte kui ka kasside rahustamiseks. https://koertekeskus.ee/product/stressipasta-koertele-10-ml/

Kolmandaks. Mõtle läbi oma kodus see varjuline koht, kuhu koer suure ilutulestiku ajal peituda võiks. Näiteks akendeta ruum (vannituba), kuhu paugutamine kõige vähem kostab. Harjuta koera selle ruumiga varakult, et ta tunneks end seal turvaliselt. Pane talle sinna ase, anna talle sealt süüa ning lase tal sellises ruumis olla igal ajal. Alguses siis ära ust sulge. Uue ruumiga harjutamine peab toimuma nagu iga muu uue asja koolitusega – tasapisi.

Neljandaks. Kui su paugukartlik koer elab peamiselt õues, siis peaksid juba praegu teda kaitsma ning leidma koha, kust ta jooksu panna ei saaks ning kus paugutamine teda vähem häiriks. Sa saad ka õuekoer lasta tuppa või teha talle nt keldrisse asemekoha. Arvesta, et paugutajad tegutsevad ka siis, kui sind kodus ei ole. Ning kui su on paugukartlik koer on aias lahti, siis siis võib ta aiast paanikas olles põgeneda isegi siis, kui tal ka muidu ärajooksmiskombeid ei ole.

Viiendaks. Kui elad eramajas, siis lepi naabritega kokku, et sinu aia juures pauku ei tehta. Inimesed on tavaliselt mõistlikud, kuid mõnikord ei tule mitte-koeraomanik selle peale, et tema ilutulestik naabri koerale liiga võiks teha. Korterelamus elades saad samuti naabritega ja ühistu liikmetega kokku leppida, et ilutulestikku maja juures ei tehtaks. Praegu on just paras aeg sellisteks vestlusteks ja kokkulepeteks.

Ja lõpetuseks. Vaata, et su koeral (või ka kassil) oleks kiip ning et kiip oleks kantud koos sinu andmetega kas Spin TEK’i hallatavasse Lemmikloomaregister LLR-i või/ja Eesti Väikeloomaarstide seltsi registrisse Lemmikloomaregister. Registrisse kantud kiip aitab sul koera kiiresti üles leida, kui ta siiski sinu ettevaatusabinõudest hoolimata minema jookseb.

Ja päris lõpuks – ka šampanjat ning vahuveini saab avada vaikselt! 🙂