Mida koera toitmisel toortoiduga järgida

Oma koera toortoiduga toitmine on üha populaarsem ning toortoit on ka kõige loomulikum viis koera toitmiseks. Selleks, et koer saaks toortoidust kätte siiski kõik eluks vajaliku peab see sisaldama lisaks lihale ja rupskitele ka erinevaid juurvilju jms. Koer vajab rasva, valku, süsivesikuid, mineraale, vitamiine ja vett. Toome siinkohal ära Oscari toortoitude tootja, Soome loomatoidutehase Lemmikki OY soovitused. (Artikli originaalteksti leiad siit.)

Koerale bioloogiliselt sobiv toortoit (ehk BARF) põhineb ideel, et lemmikloomale söödetakse liigiomast, looduslikku dieeti: dieedi nurgakivi on toores liha ja lihavad kondid.  BARF-dieet koosneb mitmesugustest luudest ja kõhredest, lihast, kalast, broilerist, elunditest, munast ja köögiviljapüreest, mida koer sööb toorelt.

Loomatoidutehase Lemmikki OY tootejuht Tea Martikaineni sõnul tagab koerale tervisliku toitumise toortoit, mis sisaldab erineva loomse ja taimse päritoluga tooteid. Toortoite saab valmistada kas ise toite valmistades või siis lemmikloomapoodides müüdavaid valmistoite pakkudes.

Koer vajab palju rasva ja valku

Toortoidu lihast ja luudest saab koer talle vajalikke rasvu ja valke. Rasv on koera jaoks parim ja esmane energiaallikas ning hädavajalik asendamatute rasvhapete omastamiseks ja rasvlahustuvate vitamiinide imendumiseks. Rasvade tarbimine on oluline ka koera aju, naha ja kasuka tervise jaoks. Valku ehk proteiini vajab koer ka näiteks kudede uuendamiseks ja nö ehitusmaterjalina ning paljude metaboolsete (ainevahetuslike) toimingute jaoks.

Süsivesikuid saab koer näiteks köögiviljadest. Koera organism omastab neid piiratult, kuid väike kogus kiudaineid koera toidus aitab säilitada looma seedesüsteemi tervist.

Lisaks lihale, luudele ja elunditele pakuvad kalad, köögiviljapüree ja muna mitmeid olulisi toitaineid toitaineid. Omavalmistatud toortoitu võib vastavalt koera vajadustele täiendada looduslike toidulisanditega nagu merevetikapulber ja lõheõli või vitamiinide ja mineraalide valmissegudega.

Martikaineni sõnul ei pea iga kodus tehtud toit sisaldama korraga kõiki vajalikke toitaineid, olulised toitained võivad tulla erinevatest toidukordadest. Kuna toortoitu ei küpsetata, säilivad ka selle looduslikud toitained nagu ensüümid, bakterid, vitamiinid ja aminohapped. Koera organism suudab looduslikult töötlemata toitu tõhusalt ära kasutada, mis kajastub näiteks kasuka, naha ja küünte tervises. Toored luud aitavad ka koera hambaid puhtana hoida ja ennetavad hambakivi teket.

Toortoitu saab kohandada vastavaks oma koera vajadustele

Toortoidu eeliseks on, et omanik saab koera dieedi koostada vastavalt oma koera toidueelistustele ja vajadustele. Toortoit võib olla abiks ka allergiliste koerte puhul. Kui allergeen on teada, on toortoitu andes neid ka lihtne vältida. Toortoit sobib igas vanuses, suuruses ja tõugu koertele. Samas sõltub looma toitainete vajadus konkreetse koera aktiivsusest, suurusest ja vanusest. Näiteks kutsikate energiavajadus on võrreldes täiskasvanud koeraga suurem, kuna kutsika organism vajab kasvamiseks ja arenguks palju energiat ja toitaineid.

Koera energiavajadus arvutatakse metaboolse kehakaalu kilogrammi kohta. Metaboolse kaalu teada saamiseks suurendatakse koera kehakaalu 0,75-ni. Näiteks 20-kilose koera metaboolne kaal on 200,75 ehk 9,46 kilogrammi. Tavalise aktiivsusega täiskasvanud koer vajab energiat umbes 90–120 kilokalorit iga metaboolse kilo kohta. S.t, et 20-kilose koera päevane energiavajadus on umbes 850–1135 kilokalorit. Oma koera metaboolse kehakaalu saad välja arvutada erinevate veebikalkulaatorite abil (kliki siia!). https://metabolinenpaino.fi/

Mida aktiivsem koer, seda rohkem energiat ta vajab. Näiteks jahi- ja sportkoerte energiavajadus võib  varieeruda sõltuvalt nende koormusastmest. Tiinete ja imetavate emaste energiavajadus on suurem, samas vanadel ja kastreeritud/steriliseeritud koertel tavaliselt väiksem, kuna nende ainevahetus aeglustub ja hormoonide tase langeb. Aktiivsele koerale võib pakkuda rasvasemat liha, kergelt kaalus juurde võtvale koerale võib valida pisut väiksema rasvasisaldusega liha.

Vead koera toortoitmisel

Mida tuleks koerale toortoidu andmisel vältida. Üks viga on anda koerale väga ühekülgset toitu. Toitu ostes jälgige pakendil olevaid märkeid „täissööt“ ja „lisatoit“. Esimene tähendab, et toidus on olemas kõik toitained, mida koer päevas vajab. Täiendsööt tähendab aga, et see toit on küll mitmekesise dieedi osa, kuid see ei ole üksinda veel piisav.

Parim viis teada saada, kas koer saab piisavalt vajalikke toitaineid on tema jälgimine. Kui koer on energiline ja teeb rõõmsalt oma tavapäraseid koerusi, siis saab ta tõenäoliselt piisavalt toitaineid.

(Tõlgitud originaaltekstist: www.elainruoka.com/monipuolinen_raakaruokinta/)

NB! Koertekeskus soovitab tootoidul olevatele koertele anda lisaks ka konkreetsele koerale sobivaid Nutrolini oomegaõlisid.